Lato w pełni. Opalamy się, wygrzewamy i odpoczywamy na słońcu. Ale czy wiemy, jakie środki ostrożności zachować podczas kąpieli słonecznych? Jak nakładać krem z filtrem UV, ile przebywać na słońcu, by organizm zdołał wytworzyć witaminę D? I czy istnieją jakieś inne sposoby ochrony skóry?
Dlaczego powinniśmy się opalać?
Każdego roku dermatolodzy ostrzegają nas przed zbyt długim opalaniem się, oparzeniami słonecznymi, rakiem skóry, czyrakami. Z jednej strony mają słuszność. Z drugiej jednak nie mówią o pozytywach kąpieli słonecznych. O co chodzi? Nie od dziś wiadomo, że słońce sprzyja wytwarzaniu witaminy D w naszym organizmie. Do czego potrzebna nam jest ta witaminka? Wspomaga pracę układów kostnego, nerwowego, mięśniowego, immunologicznego, krążenia, rozrodczego oraz usprawnia funkcjonowanie tkanek i wpływa na poziom melaniny. Jej niedobór, a także nadmiar może skutkować poważnymi chorobami. Zatem opalajmy się śmiało, lecz z głową. Wystarczy pół godzinny przebywania na słońcu, aby nasza skóra nabrała zdrowego brązowego koloru, a organizm wytworzył witaminę D.
Jak nakładać krem z filtrem UV? Jakie są inne sposoby ochrony skóry przed słońcem?
Kosmetyki z filtrem UV mają to do siebie, że podkreślają suche skórki i bielą twarz. Przed aplikacją takiego produktu zrób peeling i nakładaj go według instrukcji dołączonej do opakowania. Bielenie zakryjesz bronzerem lub ciemniejszym odcieniem pudru matującego. Nie zapomnij o posmarowaniu kremem z filtrem UV tych miejsc na twoim ciele i twarzy, które są szczególnie narażone na słońce. A są to: powieki, skóra głowy, uszy, usta, kark, kolana, skóra pod ubraniem, stopy. A czy znasz jakieś inne metody, które ochronią cię przed promieniowaniem UV? Do dość dobrych rozwiązań należy stosowanie niektórych produktów spożywczych, np. oliwy z oliwek, orzechów włoskich, jabłek, kawy, herbaty, czerwonego wina, brokułów, bazylii. Zawierają one szereg substancji ochronnych, witamin i minerałów. Dzięki nim twoja skóra będzie piękna i zdrowa.
Dodaj komentarz